Kiedy wymienić klocki hamulcowe a kiedy tarcze?

0
418

Układ hamulcowy ma kluczowe znaczenie dla bezpiecznej jazdy. W końcu nikt z nas nie chciałby znaleźć się w sytuacji, w której zawiodą hamulce. Z tego względu warto pamiętać o regularnej wymianie zarówno klocków hamulcowych jak i tarcz. Niestety najczęściej przypominamy sobie o tym dopiero podczas rutynowego przeglądu technicznego auta. Aby uniknąć niebezpiecznych niespodzianek na drodze, warto wiedzieć kiedy wymienić klocki hamulcowe i tarcze

Kiedy wymienić klocki hamulcowe?

Szkół jest kilka – jedni zasugerują zmianę po przejechaniu określonego przebiegu, drudzy po pojawieniu się określonych objawów, a inni zrobią to na podstawie oględzin. Pierwsza z tych metod jest bardzo nieprecyzyjna, ponieważ jeżdżąc głównie po mieście, klocki hamulcowe będą nadawały się do wymiany po około 20 tysiącach kilometrów. Z kolei w samochodach jeżdżących głównie na dłuższych trasach mogą starczyć nawet na 45 tysięcy kilometrów. W nowych samochodach wymiana klocków jest czasem uwzględniona w harmonogramie serwisowym.

Z racji tego, że każdy z nas ma inny styl jazdy, to także klocki hamulcowe będą zużywały się w różnym tempie. Osoby, które jeżdżą dynamicznie, ale też w mieście i w górzystym terenie, będą zmieniać klocki częściej, niż kierowcy, jeżdżący ze stałymi prędkościami, lepiej przewidujący sytuację na drodze i tym samym rzadziej hamujący.

Właśnie dlatego wszystkie klocki hamulcowe są wyposażone w sygnalizator zużycia. W droższych samochodach informację o konieczności wymiany klocków zobaczymy na ekranie komputera. We wszystkich klocki będą piszczeć, jeśli będzie trzeba je wymienić. Jednak i tutaj pojawia się kolejny wyjątek od reguły – bo nie każdy pisk jest wskazaniem do zakładania nowych klocków. Najrozsądniej zatem posłuchać tego odgłosu podczas jazdy i jeśli utrzyma się przez kilka dni, to czas na wymianę w https://www.mg-moto.pl/

Kiedy wymienić tarcze hamulcowe?

Tarcze hamulcowe zużywają się nieco wolniej od klocków. Jednak skąd wiedzieć, kiedy należy to zrobić? W tej sytuacji również harmonogram serwisowy sugerowałby, żeby zrobić to po około 75 tysiącach kilometrów. Jednak wiele zależy też od jakości tarcz i materiału, z którego są wykonane. Z tego względu ceny hamulców ceramicznych i węglowo-ceramicznych sięgają dziesiątek tysięcy złotych. Są one bardzo odporne na zużycie i wymienia się je bardzo rzadko.

W przypadku tarcz hamulcowych zużycie objawia się przede wszystkim w zmniejszeniu grubości tarczy. Doświadczeni mechanicy oceniają tarcze dzięki krótkiej obserwacji – nierównomierne zużycie, czy pojawienie się wyrzeźbionych rowków, to sygnały do wymiany tego elementu. Nasz niepokój powinny wzbudzić także drgania na kierownicy, w okolicach zawieszenia lub przenoszone na całe nadwozie. Jeśli drgania te zwiększają swoją intensywność podczas hamowania, koniecznie należy odwiedzić warsztat samochodowy.

Samodzielnie czy z pomocą?

Wiele osób zastanawia się czy warto wymieniać klocki i tarcze hamulcowe samodzielnie. Wymiana tych elementów nie jest niczym trudnym. Jeśli majsterkowanie sprawia Wam przyjemność możecie zrobić to sami. Jednak aby uniknąć zbędnych nerwów i mieć pewność, że układ hamulcowy zadziała tak jak należy, warto udać się do warsztatu samochodowego i oddać nasz pojazd w ręce profesjonalistów. 

______________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.